Skip to content

239 Whiton St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1895

Last Sale Price
$19,000
Last Sale Date
Apr 10, 1981

Property Information

Block20201
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page202

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
53%
Improvement Value:$174,600
47%
Total Assessment$374,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,354-0.6%
2024$8,406+40.1%
2023$6,001-0.4%
2022$6,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 3320, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1895