Skip to content

294 Whiton St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Sep 7, 1979

Property Information

Block20301
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
49%
Improvement Value:$229,600
51%
Total Assessment$454,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151-0.6%
2024$10,215+40.1%
2023$7,292-0.4%
2022$7,319+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 3284, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1905