Skip to content

252 Suydam Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Feb 8, 2005

Property Information

Block20303
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,000
34%
Improvement Value:$410,000
66%
Total Assessment$622,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,889-0.6%
2024$13,976+40.1%
2023$9,977-0.4%
2022$10,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 7499, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1930