Skip to content

258 Suydam Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block20303
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page203

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,010
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,900
21%
Improvement Value:$730,700
84%
Total Assessment$869,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,407-0.6%
2024$19,529+106.0%
2023$9,478-0.4%
2022$9,513+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$759,000
Sq Ft3,010DeedBook 9560, Page 981Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8771, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1885