Skip to content

263 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Oct 2, 2003

Property Information

Block20401
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
43%
Improvement Value:$171,700
57%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-0.6%
2024$6,741+40.1%
2023$4,812-0.4%
2022$4,830+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 7178, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1925