Skip to content

145 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 24, 2009

Property Information

Block20401
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
42%
Improvement Value:$290,000
58%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,165-16.0%
2024$13,287+40.1%
2023$9,484-0.4%
2022$9,520+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8692, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 0001