Skip to content

119 Mallory Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1968

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 9, 2000

Property Information

Block20402
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2UH-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,025
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
39%
Improvement Value:$208,200
61%
Total Assessment$343,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,664-0.6%
2024$7,712+40.1%
2023$5,505-0.4%
2022$5,526+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5662, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1968