Skip to content

30 Bennett St.Jersey City, NJ 07304

Built 2016

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2025

Property Information

Block20402
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,924
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,900
19%
Improvement Value:$514,400
81%
Total Assessment$634,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,164-0.6%
2024$14,253+40.1%
2023$10,174+31.7%
2022$7,728+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,500
Sq Ft3,924DeedBook 9866, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 7276, Page 270