Skip to content

59 Williams Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2010

Property Information

Block20502
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$187,400
63%
Total Assessment$297,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,641-0.6%
2024$6,683+40.1%
2023$4,770-0.4%
2022$4,788+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900