Skip to content

73 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2008

Property Information

Block20502
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
27%
Improvement Value:$303,400
73%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,231-0.6%
2024$9,289+40.1%
2023$6,631-0.4%
2022$6,656+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900