Skip to content

75 Williams Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1922

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 9, 2015

Property Information

Block20502
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
24%
Improvement Value:$347,700
76%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220-0.6%
2024$10,285+40.1%
2023$7,342-0.4%
2022$7,369+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

DeedBook 9086, Page 1007Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3653, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1922