Skip to content

49 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2011

Property Information

Block20502
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,016
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
39%
Improvement Value:$145,300
61%
Total Assessment$237,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,299-0.6%
2024$5,332+40.1%
2023$3,806-0.4%
2022$3,821+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900