Skip to content

47 Williams Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Mar 18, 2014

Property Information

Block20502
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,052
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
42%
Improvement Value:$118,400
58%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,596-0.6%
2024$4,624+40.1%
2023$3,301-0.4%
2022$3,313+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$106,000

From:

To:

DeedBook 8967, Page 12Recorded4/10/2014

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 8967, Page 12

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5673, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1900