Skip to content

178 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block20502
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,042
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$200,100
65%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,925-0.6%
2024$6,968+40.1%
2023$4,974-0.4%
2022$4,993+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912