Skip to content

184 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 28, 2021

Property Information

Block20502
Lot79
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
39%
Improvement Value:$169,300
61%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,237-0.6%
2024$6,276+40.1%
2023$4,480-0.4%
2022$4,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,600DeedBook 9582, Page 32Recorded7/18/2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9047, Page 604Recorded6/29/2015

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

DeedBook 8970, Page 92Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

DeedBook 8942, Page 199Recorded11/6/2013

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5072, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1925