Skip to content

316 Stegman Pkwy.

Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 21, 1993

Property Information

Block23901
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page239

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UHCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,835
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
31%
Improvement Value:$219,500
69%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063-0.6%
2024$7,107+40.1%
2023$5,073-0.4%
2022$5,092+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4646, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1927