Skip to content

202 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2006

Property Information

Block20502
Lot88
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
35%
Improvement Value:$196,600
65%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724-0.6%
2024$6,766+40.1%
2023$4,830-0.4%
2022$4,848+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920