Skip to content

312 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jul 9, 2025

Property Information

Block20503
Lot73
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description1SBTBD-2UH-CBG1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,170
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
44%
Improvement Value:$147,600
56%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,931-0.6%
2024$5,968+40.1%
2023$4,260-0.4%
2022$4,276+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,170DeedBook 9922, Page 211Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

DeedBook 9177, Page 292Recorded2/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900