Skip to content

71 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2012

Property Information

Block20602
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
44%
Improvement Value:$120,800
56%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,841-0.6%
2024$4,872+40.1%
2023$3,477-0.4%
2022$3,490+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8654, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1900