Skip to content

196 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1855

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 20, 2013

Property Information

Block20602
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
37%
Improvement Value:$186,800
63%
Total Assessment$296,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,628-0.6%
2024$6,669+40.1%
2023$4,761-0.4%
2022$4,778+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 8997, Page 168Recorded9/25/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8887, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1855