Skip to content

478 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 8, 1997

Property Information

Block20602
Lot87
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description3S-B-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,100
22%
Improvement Value:$310,900
78%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932-0.6%
2024$8,988+40.1%
2023$6,416-0.4%
2022$6,440+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5185, Page 21