Skip to content

118 Clarke Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$664,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block20702
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,900
47%
Improvement Value:$159,500
53%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,708-0.6%
2024$6,750+40.1%
2023$4,818-0.4%
2022$4,836+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$664,000
Sq Ft2,000DeedBook 9917, Page 150Recorded8/1/2025

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 8820, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1900