Skip to content

180 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 22, 2021

Property Information

Block20502
Lot77
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$215,400
66%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266-0.6%
2024$7,312+40.1%
2023$5,219-0.4%
2022$5,239+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,000DeedBook 9583, Page 795Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 7060, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1890