Skip to content

104 Kensington Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$190,533
Last Sale Date
Jun 4, 2003

Property Information

Block16402
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page164

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
40%
Improvement Value:$260,300
60%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,620-0.6%
2024$9,680+40.1%
2023$6,910-0.4%
2022$6,936+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,533
DeedBook 7080, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1910