Skip to content

18 Yale Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block20803
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
43%
Improvement Value:$147,300
57%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,723-0.6%
2024$5,759+40.1%
2023$4,111-0.4%
2022$4,126+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 9211, Page 434Recorded6/22/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 8773, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1900