Skip to content

85 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block20703
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
38%
Improvement Value:$167,900
62%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,000-0.6%
2024$6,038+40.1%
2023$4,310-0.4%
2022$4,326+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8426, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1900