Skip to content

297a Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1855

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 31, 2017

Property Information

Block20801
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-CB-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
46%
Improvement Value:$127,000
54%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,270-0.6%
2024$5,303+40.1%
2023$3,785-0.4%
2022$3,800+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 9247, Page 61

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 9247, Page 81Recorded10/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1855