Skip to content

297 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block20801
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,308
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
37%
Improvement Value:$159,600
63%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,647-0.6%
2024$5,683+40.1%
2023$4,057-0.4%
2022$4,072+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9116, Page 163Recorded5/2/2016

Property Sale

Sale
$98,500

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9116, Page 158Recorded5/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900