Skip to content

295 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block20801
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,300
34%
Improvement Value:$177,300
66%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043-0.6%
2024$6,080+40.1%
2023$4,340-0.4%
2022$4,357+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

DeedBook 9233, Page 318Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 7069, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1905