Skip to content

135 Clendenny AvJersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block19203
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page192

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,300
36%
Improvement Value:$193,400
64%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737-0.6%
2024$6,779+40.1%
2023$4,839-0.4%
2022$4,857+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 7092, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1930