Skip to content

453-55 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 15, 1994

Property Information

Block20801
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-3U-H-G2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
13%
Improvement Value:$920,100
87%
Total Assessment$1,054,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,538-0.6%
2024$23,686+40.1%
2023$16,908+38.9%
2022$12,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4722, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1920