Skip to content

292 Ege Avenue

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block20801
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
37%
Improvement Value:$166,100
63%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924-0.6%
2024$5,961+40.1%
2023$4,255-0.4%
2022$4,271+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9124, Page 454Recorded6/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1900