Skip to content

128 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 8, 2007

Property Information

Block20801
Lot95
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-1U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,300
13%
Improvement Value:$256,700
87%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587-0.6%
2024$6,629+40.1%
2023$4,732-0.4%
2022$4,750+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8154, Page 335