Skip to content

327 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Mar 10, 1975

Property Information

Block20802
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
34%
Improvement Value:$207,600
66%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,820-0.6%
2024$6,864+42.2%
2023$4,828-0.4%
2022$4,847+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 3181, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1905