Skip to content

313 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block20802
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,000
38%
Improvement Value:$180,600
62%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,467-0.6%
2024$6,507+40.1%
2023$4,645-0.4%
2022$4,663+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft1,670DeedBook 9842, Page 291Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 8791, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1910