Skip to content

321 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 1, 2017

Property Information

Block20802
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
36%
Improvement Value:$191,500
64%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710-0.6%
2024$6,752+40.1%
2023$4,820-0.4%
2022$4,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

DeedBook 9237, Page 232Recorded9/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910