Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
401 West Side Ave.
Jersey City, NJ 07305
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2013
Property Information
Block20803
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208
Building Details
Building Class---
Description3S-F-C1-2U-BG2
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.04
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$68,300
15%
Improvement Value:$381,700
85%
Total Assessment$450,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $10,049 | -0.6% |
| 2024 | $10,112 | +40.1% |
| 2023 | $7,218 | -0.4% |
| 2022 | $7,245 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.