Skip to content

22 Yale Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 9, 2008

Property Information

Block20803
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-BD-2UH-B-G-1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
39%
Improvement Value:$168,400
61%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194-0.6%
2024$6,233+40.1%
2023$4,450-0.4%
2022$4,466+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900