Skip to content

74 Yale Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1907

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block20803
Lot74
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description1S-B-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,250
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
34%
Improvement Value:$197,500
66%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,724-0.6%
2024$6,766+40.1%
2023$4,830-0.4%
2022$4,848+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 454Recorded3/31/2016

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4843, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1907