Skip to content

84 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 11, 2005

Property Information

Block20803
Lot76
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,800
18%
Improvement Value:$455,900
82%
Total Assessment$556,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,431-0.6%
2024$12,509+40.1%
2023$8,929-0.4%
2022$8,963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7546, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 2005