Skip to content

92 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920
Other Exempt

Last Sale Price
$57,000
Last Sale Date
Oct 14, 1996

Property Information

Block20803
Lot80
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-BSHED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,800
43%
Improvement Value:$126,000
57%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$2,786-43.8%
2019$4,960+1.4%
2018$4,891+3.2%
2017$4,737-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5058, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1920