Skip to content

11 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1910

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 20, 1988

Property Information

Block21001
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
30%
Improvement Value:$256,400
70%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,182-0.6%
2024$8,233+40.1%
2023$5,877-0.4%
2022$5,899+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4071, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1910