Skip to content

25 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block21001
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,130
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
30%
Improvement Value:$230,400
70%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,387-0.6%
2024$7,433+40.1%
2023$5,306-0.4%
2022$5,326+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,130DeedBook 9862, Page 475Recorded11/20/2024

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 7539, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1900