Skip to content

13 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$820,800
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block21001
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,849
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
16%
Improvement Value:$643,900
84%
Total Assessment$769,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,183+61.2%
2024$10,658+40.1%
2023$7,608-0.4%
2022$7,636+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$820,800
Sq Ft3,849DeedBook 9681, Page 86Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$253,732

From:

To:

DeedBook 9247, Page 792Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8661, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1900