Skip to content

89 Paterson St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 21, 2022

Property Information

Block2101
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
49%
Improvement Value:$220,200
51%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,691-0.6%
2024$9,752+40.1%
2023$6,961-0.4%
2022$6,987+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 9724, Page 991Recorded2/4/2023

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

DeedBook 8792, Page 710NU CodeAffiliated entity (3)Recorded5/23/2011

Property Sale

Sale
$450,000

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5868, Page 6

Property Sale

Sale
$145,040
DeedBook 3426, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1900