Skip to content

100 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block2101
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,500
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
25%
Improvement Value:$750,000
75%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,330+28.2%
2024$17,414+40.1%
2023$12,431-0.4%
2022$12,478+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9115, Page 157Recorded4/25/2016

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 6075, Page 277