Skip to content

1049.5 Summit AvenueJersey City, NJ 07307

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block2103
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-NH
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,308
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
37%
Improvement Value:$277,200
63%
Total Assessment$439,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,823-0.6%
2024$9,885+40.1%
2023$7,056-0.4%
2022$7,082+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7115, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1900