Skip to content

1049 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$547,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block2103
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-4U-H
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage2,685
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,100
36%
Improvement Value:$269,200
64%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,452-0.6%
2024$9,512+40.1%
2023$6,790-0.4%
2022$6,815+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$547,000

From:

To:

DeedBook 9064, Page 390Recorded9/18/2015

Property Sale

Sale
$418,400
DeedBook 8696, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1900