Skip to content

1041 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Date
Aug 4, 1993

Property Information

Block2103
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-C-1U-H

Assessment

Land Value:$122,900
33%
Improvement Value:$249,400
67%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,313-0.6%
2024$8,366+40.1%
2023$5,972-0.4%
2022$5,994+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4625, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1900