Skip to content

14 Thorne St.Jersey City, NJ 07307

Built 2013

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Mar 1, 2013

Property Information

Block2805
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,870
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
29%
Improvement Value:$523,900
71%
Total Assessment$737,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,473-0.6%
2024$16,576+40.1%
2023$11,833-0.4%
2022$11,877+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

DeedBook 8896, Page 846NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/7/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 8771, Page 128